Zmiany w oznakowaniu sprzętu etykietami energetycznymi

Od 1 marca 2021 r. obowiązuje zmieniony zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 nowy system oznaczania produktów AGD i RTV etykietami energetycznymi.

  • Nowe etykiety informujące o klasie energooszczędności urządzeń nie posiadają oznaczeń w formie plusów. Wraca zasada siedmiopunktowej skali od A do G . Produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu mają literę „C”. Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowane są litery „F” i „G”. Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV.
  • Na nowych etykietach znajdują się nowe, ważne dla konsumentów informacje: np. o skali emitowanego przez urządzenie hałasu (tu klasa A oznacza bardzo ciche urządzenia) czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania.
  • Producenci są zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi, tzw. EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Tam znajduje się szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.
  • Na etykiecie pojawi się ponadto kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych. Jego zeskanowanie pozwoli klientowi wejść do bazy EPREL i sprawdzić specyfikację techniczną wybranego sprzętu.

Obowiązkiem spoczywającym na sprzedawcach jest zamiana starych etykiet na te nowe na ekspozycjach sklepowych oraz w sprzedaży internetowej. Na zmianę przewidziano maksymalnie 14 dni roboczych począwszy od 1 marca 2021 r. Po tym terminie, czyli od 19 marca 2021 r. praktycznie zakazane będzie eksponowanie starych etykiet.

Przepisy Rozporządzenia ramowego oraz Rozporządzeń Delegowanych Komisji Europejskiej określają harmonogram wprowadzenia nowych etykiet w danej grupie produktowej. Od 1 marca 2021 r. pojawią się one na 5 grupach produktów gospodarstwa domowego:

  • lodówkach,
  • pralkach,
  • pralko-suszarkach,
  • zmywarkach,
  • telewizorach i monitorach (wyświetlaczach elektronicznych o powierzchni powyżej 100 cm2).

Dla źródeł światła, czyli oświetlenia, będzie to 1 września 2021 r. 

Lista produktów z nowymi etykietami energetycznymi ma być sukcesywnie powiększana.

Szczegółowe wyjaśnienia Komisji Europejskiej można znaleźć na stronie:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/MEMO_19_1596

CHUDZIK i WSPÓLNICY Prawo i Podatki sp. k.

ul. A. Zelwerowicza 41 lok. 2, 90‑147 Łódź
email: sekretariat@chudzik.pl, tel. +48 42 680 23 33
KRS: 1044829, NIP: 7252044673, REGON: 101079331