Ważna zmiana interpretacji przepisów o podatku o opłatach lokalnych.

W dniu 24 lutego 2021 r., Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny wyrok dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i posiadających nieruchomości.

W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowa interpretacja przepisów ustawy
o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie dotyczącym podatku od nieruchomości należących do przedsiębiorców była niezgodna z Konstytucją. Trybunał wskazał, że organy podatkowe niesłusznie uznawały, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę oznacza wykorzystywanie jej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który nabył działki inwestycyjne położone na terenie strefy ekonomicznej. Organy podatkowe oraz sąd administracyjny nie przychyliły się do stanowiska przedsiębiorcy, który wskazywał, że gruntu nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego dzielności gospodarczej a są jedynie inwestycją posiadanego kapitału. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych jak i sądu administracyjnego taka nieruchomość powinna zostać obciążona maksymalną stawką podatku, przewidzianą dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wyroku TK wskazał jednak, że przedsiębiorcy nie mogą być obciążani wyższą stawką podatku jedynie z powodu posiadania nieruchomości, które nie są i nie mogą zostać potencjalnie wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej. W wyroku nie znajdziemy również wskazania, że teza dotyczy jedynie osób fizycznych.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zaczęły pojawiać się liczne wyroki sądów administracyjnych, w których powoływany jest ww. orzeczenie TK.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał dodatkowo na okoliczności, które mogą określać związek nieruchomości z prowadzoną działalnością, wskazując w szczególności na wprowadzenie nieruchomości do ewidencji środków trwałych, ujęcie wydatków na nabycie lub wytworzenie oraz utrzymanie nieruchomości wskazania w kosztach uzyskania przychodu. Najeży jednak pamiętać,
że wskazane warunki są jedynie przykładem wskazującym na okoliczność związku nieruchomości
z prowadzoną działalnością.

W związku z wskazanym wyrokiem istnieje możliwość złożenia korekty zadeklarowanego wcześniej podatku. Jeżeli zastanawiacie się Państwo czy wskazany wyrok dotyczy waszej sytuacji , zachęcamy do kontaktu. Pomożemy ustalić jaka część nieruchomości może skorzystać z niższej stawki podatku.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu:

Dorota Chudzik

Główny Menadżer I Doradca podatkowy

d.chudzik@chudzik.pl

Konrad Matuszewski

Konsultant prawno-podatkowy

k.matuszewski@chudzik.pl 

CHUDZIK i WSPÓLNICY Prawo i Podatki sp. k.

ul. A. Zelwerowicza 41 lok. 2, 90‑147 Łódź
email: sekretariat@chudzik.pl, tel. +48 42 680 23 33
KRS: 1044829, NIP: 7252044673, REGON: 101079331